
Polityka Remontowa PTBS
Zasady Kwalifikacji Prac Remontowych
1. Opis zasobu i założenia polityki remontowej
Zasób Spółki stanowią budynki mieszkalne wielorodzinne, częściowo mieszkalno-usługowe oraz kilka budynków jednorodzinnych dwu-lokalowych. Znaczna ich część została oddana do użytkowania ponad 20 lat temu. Dlatego kluczowym elementem jest długofalowa polityka remontowa, dzięki której możemy zachować ich stan techniczny i zapobiec degradacji.
W celu utrzymania zasobu PTBS:
- wykonuje regularne przeglądy techniczne i konserwacje, a także planuje oraz realizuje remonty,
- prowadzi bieżące naprawy i serwisy,
- monitoruje zgłoszenia usterek i analizuje ich przyczyny, aby skutecznie zapobiegać ich ponownemu wystąpieniu.
Prace konserwacyjne i remontowe mają na celu utrzymanie nieruchomości wspólnej (budynku), instalacji oraz urządzeń technicznych w stałej sprawności użytkowej, a także usuwanie uszkodzeń i usterek. Prowadzenie na bieżąco właściwej polityki konserwacyjno-remontowej zapewnia utrzymanie zasobu w dobrej kondycji i jednocześnie zapobiega zwiększeniu kosztów remontów pomimo starzenia się zasobu.
Zadania remontowe są prowadzone na podstawie planów remontowych wieloletnich (obecnie trzyletnich), aktualizowanych corocznie przy sporządzaniu Planu rzeczowo-finansowego na kolejny rok, a także na podstawie bieżących potrzeb wynikających ze zgłaszanych awarii.
2. Zasady kwalifikacji prac remontowych
Prace remontowe planowane są na podstawie:
- okresowych przeglądów technicznych wykonywanych przez niezależnych, uprawnionych specjalistów,
- przeglądów inspektorów Banku Gospodarstwa Krajowego,
- zgłoszeń od najemców dotyczących awarii i usterek,
- zapisów w protokołach przejęcia i przekazania lokali,
- analizy technologii i możliwości uzyskania zewnętrznych środków na remonty,
- obowiązujących przepisów prawa, w tym prawa budowlanego oraz ustaw miejskich i zaleceń producentów urządzeń.
3. Priorytety w gospodarce remontowej.
W pierwszej kolejności realizowane są prace niezbędne dla zapewnienia:
- usunięcie ewentualnych zagrożeń dla życia, zdrowia mieszkańców lub mienia Spółki, w szczególności remonty w przypadku uszkodzeń, które zagrażają bezpieczeństwu użytkowania lub mogą stać się przyczyną zniszczenia lub awarii obiektu, np. uszkodzenia konstrukcji obiektu
- awarie wymagające pilnego usunięcia przyczyn lub przyczyn i skutków
- usunięcie innych uszkodzeń i odtwarzanie stanu pierwotnego w obiektach zasobu Spółki o mniejszej pilności- utrzymanie zasobu w stanie niepogorszonym
- dostosowywanie obiektów lub ich części do nowych regulacji formalno-prawnych
- dokonywanie ulepszeń i modernizacji, zapewnienie estetyki obiektów.
Remonty, które nie wymagają natychmiastowej realizacji, zgłoszone zostają do realizacji w ramach Planu rzeczowo- finansowego oraz Planów wieloletnich.
Do planu remontowego nie są ujmowane prace remontowe w zasobach, które objęte są gwarancją jakości wykonawcy robót budowlanych.
W ramach corocznego sporządzania Planu rzeczowo-finansowego, następuje weryfikacja konieczności, wartości i zakresu prac przyjętych do realizacji w Planie wieloletnim.
W przypadku spiętrzenia zadań remontowych o dużej skali zostaje powołany zespół, który ustala kolejność wykonywanych działań.
W przypadku zgłoszenia przez Najemcę planów modernizacji mieszkań za pomocą sił i środków Najemcy, Dział Techniczny lub Dział Eksploatacji po przeanalizowaniu projektu planowanych zmian, w oparciu o przepisy, zapisy gwarancyjne oraz wiedzę techniczną wydaje opinię w kwestii przeprowadzenia planowanych zmian.
4. Remonty i modernizacje przewidziane w zasobach PTBS sp. z o.o. w 2025 roku.
W zakładce do pobrania przedstawiamy planowane remonty i modernizacje w zasobach PTBS. Jednocześnie informujemy, że zakres prac może ulec zmianie. O wszelkich aktualizacjach związanych z rozpoczęciem prac będziemy informować na bieżąco.