marzec

2023

08

Tarcza ochronna dla mieszkańców programu „Najem z dojściem do własności” Elżbiety Zawackiej/Żołnierzy Wyklętych

zdjecie-aktualnosci-ptbs.

W związku ze zmianami stawek czynszu w programie „Najem z dojściem do własności” PTBS zaproponował rozwiązania, które mają za zadanie pomóc mieszkańcom. 

„Najem z dojściem do własności” to program opierający się na idei stopniowego wykupu mieszkania. W tym programie PTBS zaciągnął kredyt na budowę mieszkań, a najemca spłaca go w czynszu za najem lokalu. Ostatnie miesiące były trudne dla mieszkańców zasobu. Coraz wyższe stopy procentowe a co za tym idzie wyższe oprocentowanie pożyczki oraz wzrost oprocentowania kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym spowodowały zmiany w opłatach i kredycie jaki spłacają mieszkańcy programu.

Spółka zdając sobie sprawę z trudności, które wywołuje wysoka cena kredytu przygotowała rozwiązania, które mają pomóc poznaniakom w wyjściu z tej kłopotliwej sytuacji.

Pierwsze kroki zostały już podjęte. Spółka zwróciła się bowiem do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o możliwość zmniejszenia oprocentowania kredytu zaciągniętego pod inwestycje.  PTBS liczy na szybkie rozpatrzenie sprawy co wiązałoby ze zmianą opłat dla mieszkańców.

Z wnioskiem PTBS skierowanym do Europejskiego Banku Inwestycyjnego w powyższej sprawie, można zapoznać się tutaj – wersja w języku polskim oraz tutaj – wersja w języku angielskim.

Poznaniacy mogą też liczyć na wdrożony z tej okazji program ‘Wakacje od zwiększonych odsetek”. Koszt rozłożenia odsetek z lat 2022 i 2023 w stawce czynszu na lata 2022-2026 będzie możliwe dzięki czasowemu finansowaniu przez spółkę tych odsetek. Kwota, którą spółka zasili program to blisko 800 tysięcy złotych. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z tej opcji będą płacić mniejszą stawkę czynszu, która w latach 2024 i latach późniejszych będzie się nieznacznie zwiększać. Z kolei wszystkie osoby, które przyjmą aktualną stawkę w kolejnych latach będą płacić stawkę niższą od aktualnej o ponad 5 złotych za metr kwadratowy. Szczegółowe dane można znaleźć w tabeli poniżej:

  V 2023 – XII 2023 2024 * 2025-2026 *
Wariant czynszu bez „wakacji” 37,75 zł Ok. 32,00 zł Ok. 33,00 zł
Wariant czynszu z „wakacjami” 31,86 zł Ok. 33,60 zł Ok. 34,60 zł

 

*Przy spadku oprocentowania pożyczki do poziomu 7 %  w skali roku i niezmienności pozostałych elementów stawki czynszu

 

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta:

bok@ptbs.pl

Tel: +48 61 850 83 21