kwiecień

2018

16

Koszty uczestnictwa: jakie kwoty należy wpłacić po przystąpieniu do programu?

zdjecie-aktualnosci-ptbs.

Program „Najem z dojściem do własności” opiera się na idei stopniowego wykupu mieszkania. Proces nabycia lokalu rozłożony jest na trzy etapy. Pierwszym z nich jest wpłata partycypacji1 w wysokości 30% realizacji inwestycji. Ta część wpłacana jest w momencie przystąpienia do programu. Przed zawarciem umowy najmu wymagana jest również wpłata kaucji2 w wysokości 3-krotności czynszu (Zobacz także W którym momencie wpłaca się kaucję i partycypację?) Następnie w ramach comiesięcznego czynszu3 mieszkaniec spłaca część ceny najmowanego mieszkania. Jej wielkość jest uzależniona od okresu obowiązywania umowy najmu (dłuższy najem = więcej wpłaconych w tym etapie środków). Ostatnia wpłata następuje w momencie wykupu mieszkania4, a jej wysokość jest zależna od okresu, w którym uczestnik programu zdecyduje się na wykup, a także cen gruntu w danym roku.

Zatem na cenę Twojego przyszłego mieszkania składają się:

partycypacja wraz z kaucją + środki spłacone w czynszu + środki wpłacane w momencie wykupu mieszkania (tzn. pozostała część ceny mieszkania, udział w gruncie, opłaty dodatkowe)

Dlaczego cały proces został podzielony aż na 3 etapy?

Dzięki podzieleniu spłaty na trzy elementy możliwe było obniżenie wysokości partycypacji w kosztach realizacji inwestycji z 50 do 30%. Skutkuje to większą dostępnością programu dla ludzi o mniejszych dochodach.

Wszystkie etapy wykupu prezentuje poniższa infografika.

 

Pamiętaj również o tym, że:

  • aby wziąć udział w programie nie musisz mieć zdolności kredytowej wymaganej dla kredytu hipotecznego,
  • to my zaciągamy kredyt w banku na budowę Twojego przyszłego mieszkania dlatego nie musisz martwić się wieloletnim zobowiązaniem kredytowym,
  • w każdej chwili możesz zrezygnować z uczestnictwa i odzyskać wpłacone środki,
  • nasze inwestycje realizujemy w standardzie „pod klucz” (gotowe do umeblowania i zamieszkania), dlatego nie musisz zabezpieczać środków potrzebnych na wykończenie mieszkania, jak ma to miejsce w przypadku kupna mieszkania od dewelopera,
  • przystępując do programu otrzymasz od nas gwarancję prawa wykupu najmowanego lokalu. Potwierdzi to stosowny zapis w umowie najmu.

1, 2, 3, 4 Planowane kwoty partycypacji, kaucji, czynszu oraz wykupu mieszkania dla lokali realizowanych w poszczególnych etapach zostaną określone po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę danego etapu.


WRÓĆ DO FAQ